A tudás szorgos kovácsolásával a pedagógus az, aki a kulcsba jeleket vés és megmutatja a helyes kapuk irányát. A változó világban bátran kell vállalnunk a felelősséget, változtatnunk kell, ha szükség van rá, meg kell teremtenünk gyermekeink szebb és jobb jövőjének alapjait. A nemzetiségi lét megköveteli a többletmunkát, de többet is kap a tanuló, a két nyelv és a két kultúra többletét, s a két nyelvre épülő kultúra érzelemközvetítő és személyiséget formáló hatását. Továbbra is adjuk meg gyermekeinknek azt a lehetőséget, hogy a tudást magukba szívhassák és megállják a helyüket – világnyelveket beszélve, anyanyelvükön tanulva…
Az iskolaigazgató megemlékező beszéde után a Nagyigmándi Zúgó Néptáncegyüttes szórakoztatta a közönséget, majd Haris József polgármester köszöntötte a 60 éves magyar tannyelvű alapiskolát. „Az 1975-ben átadott iskola ma már megöregedett, nem a legjobb műszaki állapotban van, ráférne egy teljes felújítás. A projekt már kész, várjuk a pályázat elbírálását. Öt éve, amióta a község fennhatósága alá került az oktatási intézmény, többet tettünk érte, mint az állam az elmúlt 15 év alatt. Ezért az önkormányzatnak a jövőben is az egyik legfőbb prioritása lesz az oktatási intézmények megfelelő szintű üzemeltetése” – hangsúlyozta a polgármester.
Az iskola igazgatója emléklapokat és tárgyi ajándékokat osztott ki az iskola volt igazgatóinak – Hanzelik Kálmán (in memoriam), Vlahy Jenő, Moravcsik Géza, Balogh Elemér, Dibusz János – egykori pedagógusoknak, volt alkalmazottaknak, intézmények vezetőinek és a szülői munkaközösség volt elnökeinek.
A rendezvénysorozat másnap az iskola épületében kezdődött, ahol felavatták az alapiskola újraindításának 60. évfordulója alkalmából emléktáblát, amelyet Heriban László katolikus lelkész szentelt fel.
MIRIÁK FERENC