Pályaorientáció – Hasznos tanácsok
1. lépés: mit szeretne a diák?
Az iskola kiválasztása ideális esetben a diák és a szülő közös döntése. Ehhez az kell, hogy a diák és szülő is tisztában legyen a saját és gyermeke képességeivel, határaival.
2. lépés: szakmák és iskolatípusok
Érdemes utánanézni annak, hogy melyik iskolatípus milyen képzést kínál a diákoknak.
Középfokú nevelési-oktatási intézmények:
A gimnáziumok és szakközépiskolák: a gimnáziumi és szakközépiskolai tanulmányokat érettségi vizsgával zárják a tanulók. Az érettségi vizsga a felsőoktatásba való belépés feltétele, szakképzésben való részvételre, továbbá bizonyos munkakörök betöltésére jogosít.
A szakközépiskolák - a szakközépiskolákban általában négy évfolyamon zajlik az oktatás. Ezzel egyidejűleg szakmai elméleti és gyakorlati oktatás is folyik. Érettségire, illetve szakmai érettségi végzettségre készítenek fel. Ezzel lehetővé teszik a felsőfokú intézményben való továbbtanulást, vagy a szakirányú munkába állást.
A gimnáziumok - a gimnázium érettségire és felsőfokú tanulmányokra felkészítő oktató és nevelő munkát végez. A szakiskolák- a szakiskolák az adott szakképesítés megszerzésére készítenek fel. A szakképesítés meghatározott munkakörben való munkavégzésre jogosít.
Duális képzés - olyan középfokú szakképzési forma, amelynek során a tanintézetben folyó elméleti oktatás a vállalatoknál, cégeknél zajló gyakorlati képzéssel párhuzamosan történik. Azoknak a diákoknak, akik bekapcsolódnak a duális képzésbe, jobb hozzáférésük van az legújabb technológiákhoz, eszközökhöz, munkamódszerekhez. Nem elhanyagolható az sem, hogy egyes fiatalok a képzés mellett a munkáltatótól anyagi juttatásokat is kapnak.
3. lépés: az iskolalista
Ha megvannak az iskolaválasztás fő szempontjai és a megfelelő iskolatípus – szakközépiskola, gimnázium, két tannyelvű, egyházi vagy magán, sport- vagy művészeti iskola −, érdemes összeállítani a lehetséges intézmények listáját, és a későbbiekben csak ezekkel foglalkozni.
4. lépés: az iskolai eredmények
Az érdeklődési kör mellett a tanulmányi eredmények is szűkítik a lehetőségeket − van, ahová esélytelen bejutni hármasokkal, máshol a szóbelin az idegennyelv-tudást is tesztelik. Érdemes elővenni a bizonyítványt és az ellenőrzőt, és átnézni az utóbbi két év eredményeit, az általános iskolai jegyeket ugyanis az összes intézmény figyelembe veszi a felvételi kérelmek elbírálásakor − igaz, eltérő súllyal.
5. lépés: nyomozás az interneten
Érdemes alaposan átböngészni a szimpatikus középiskolák Facebook-oldalát, honlapját és − ha van − Youtube-csatornáját, ezek ugyanis sok mindent elárulnak az iskola hangulatáról, a közösségi életről.
6. lépés: Szakmák hete, avagy pályaválasztási hét iskolánkon
A legtöbb intézmény novemberben tart nyílt napot, a szülők és a jelentkezők órákat látogathatnak, megnézhetik a tantermeket, a sportlétesítményeket, és tájékoztató előadásokat hallgathatnak meg. Nem szabad kihagyni ezt a lehetőséget, és minél több pedagógussal és tanulóval beszélgetni.
Az első pályaválasztási hét iskolánkban 2021. október 11. és 15. között lesz megszervezve, amelyre középiskolák képviselői látogatnak el a kilencedikes tanulókhoz. A második alkalommal pedig 2022. február 14-től február 18-ig kerül megrendezésre.