Évnyitó - 2006/2007

A tolerancia jegyében

RégióDušan Čaplovič a Komáromi járás iskolai évnyitóin

Példaszerű pontossággal érkezett meg a szlovák kormány alelnöke Naszvadra. A községházán Hariš József polgármester és Lucza János hivatalvezető fogadta a magasrangú vendéget, aki Vladimír Matejička parlamenti képvisel társaságában vett részt az alapiskolai évnyitón.

Mint arról Hariš József polgármester tájékoztatta Dušan Čaplovičot, ez a község ugyan többségében magyarok lakta, de az anyanyelv használata soha sem emelt válaszfalat a lakosok közé. Kiegyensúlyozott és nyugodt a naszvadi lakosság, s talán ez is hozzájárult ahhoz, hogy egyszerre több felekezet is végzi itt munkáját. Míg a lakosság túlnyomó többsége római katolikus, vannak itt ágostai evangélikusok, baptisták és az Apostoli Egyház rendjéhez tartozók is. Valahogy vérünkben van, hogy soha nem azt nézzük, ki milyen nyelven beszél, hanem azt, hogy miképp él - mondta a polgármester. A kormány alelnöke nagyra értékelte a község igyekezetét, hogy új munkahelyeket teremt, s talán a biztos megélhetés eredménye az is, hogy az első félév alatt több naszvadi született, mint tavaly egész évben. Ha a délvidéken járok, nem győzöm hangoztatni, hogy védjék őseik földjét. Mindenütt azt hallom, hogy a legnehezebb megélhetést a mezőgazdaság biztosítja. Ez biztosan így van. De azt sem szabad elfeledni, hogy ezen a tájon terem a legjobb zöldség, gabona, s az ország éléskamrájának szerepét meg kell őriznünk. A mi mezőgazdasági terményeink sokkal ízletesebbek, mint a ki tudja honnan behozott, s többségében nem is olcsó dömpingtermék - hangoztatta Dušan Čaplovič.

A naszvadi évnyitó után a komáromi gimnáziumokban járt a kormány alelnöke

Az iskola olyan, mint a templom!

Hétfőn délelőtt a Komáromi járásban tett látogatást a szlovák kormány alelnöke, Dušan Čaplovič. A kora délelŐtti órákban a naszvadi iskolák közös megnyitóján vett részt.

Vastapssal köszöntötték a gyerekek a vendégeket, akik a 2006/2007-es tanév megnyitójára érkeztek. A naszvadi szlovák és magyar tannyelvî alapiskola ugyan két igazgatóság alatt működik, de ünnepeik közösek, ami azt is bizonyítja, hogy a felnövekvő generáció is a tolerancia jegyében részesül oktatásban. A kormány alelnöke ezúttal sem tagadta meg önmagát, gyakorló pedagógusként úgy tudott szólni a gyerekekhez, hogy azok lenyűgözve hallgatták. Elsősorban arra hívta fel a naszvadi, de a járás valamennyi iskolásának szóló beszédében a figyelmet, hogy a tudás alapjait az iskolában kell lerakni. Mindegy, hogy ki milyen nyelven tanul, milyen nyelven gondolkodik, de kis hazánk lakosaként egyszer majd az egész ország gyarapodását fogja munkájával elősegíteni. Külön hangsúlyozta az alapiskolák pedagógusainak felelősségét a felnövekvő generáció oktatásában, a szilárd alapok lerakásában. Óvják és védjék iskolájukat, amely olyan, mint a lélek temploma, a gondolkodás és értelem tárháza - mondotta.