Navigácia

9. osztálynak - középiskolák Fontos időpontok Egyéb hasznos linkek Pályaválasztást elősegítő program Felvételi feltételek Pályaorientáció – Hasznos tanácsok nevelési tanácsadó - fogadóóra Pályaválasztási hét-Týždeň vzdelávania a kariéry

Végzősöknek

Pályaválasztást elősegítő program

 Pályaválasztási és nevelési tanácsadás

 

„A nevelési tanácsadó segít kinyitni egy ajtót, de azon belépned egyedül kell"

 

A modern iskola és annak oktatási-nevelési programja ma már nem létezhet kiegészítő szolgáltatások nélkül. Egy ezek közül a nevelési tanácsadás.

 Ki is a nevelési tanácsadó?

  • az első kontaktus szakembere az iskolai tanácsadás folyamatában;
  • a nevelési tanácsadás folyamatának egyik láncszeme egy rendszerben, melynek további alkotói: a pedagógiai-pszichológiai tanácsadó és prevenciós központ, speciális pedagógiai-pszichológiai tanácsadó, gyermek-integrációs központ, nevelési tanácsadó, iskolai pszichológus, iskolai speciális pedagógus;
  • alapiskolákban, középiskolákban és speciális osztályokban, szükség esetén iskolai intézményekben tevékenykedik; 
  • az iskola alkalmazottja, munkáját és feladatait a pedagógiai munka mellett teljesíti;
  • fő feladatként látja el az oktatásban és nevelésben adódó problémák felmérését és az iskolai tanácsadást; fontos szerepet tölt be a prevenciós kérdések megválaszolásában és mindennemű káros szenvedély vagy helytelen szokás kialakulásának megelőzésében, rendellenes viselkedési zavarok megelőzésében és orvoslásában, idevonatkozó tanácsadásban és megelőzésben; 
  • biztosítja a kapcsolattartást a  szakintézményekkel, melyek komplex pszichológiai, gyógypedagógiai, diagnosztikus, tanácsadó, preventív és módszertani szolgáltatást és ellátást nyújtanak a gyermekeknek, szülőknek/törvényes képviselőknek, pedagógusoknak illetve más, a nevelésben és oktatásban érintett személyek számára; 
  • segítséget nyújt a szülőknek és pedagógusoknak a  gyermekek oktatásával, nevelésével kapcsolatos problémáik megoldásában.

    

  A nevelési tanácsadó feladatai az iskolában:

 Információs feladatok: segít a tanulási, tanulmányi,  professzionális, - a szülőket, tanulókat, pedagógusokat érintő kérdések megválaszolásában, a problémák megoldásában. 

 Módszertani feladatok: szakmai segítségnyújtás és tanácsadás az osztályfőnökök, tanítók és nevelők számára. 

 Diagnosztikai feladatok: egyebek mellett a pedagógiai diagnosztika módszereinek helyes alkalmazása, professzionális fejlesztés módszereinek és a problémás helyzetek megoldásának megfelelő módon történő orvoslása, annak felügyelete és a megoldáshoz vezető módszerek betartatása.

 Tanácsadói feladatok: szakmai segítségnyújtás a tanulóknak, szülőknek és a pedagógusoknak az egyéni problémák megoldásában. 

 Mikor keressük fel a nevelési tanácsadót? 

  • ha segítség kell a középiskola kiválasztásánál
  • ha megromlanak az otthoni vagy az iskolai kapcsolatok
  • ha a tanulót zsarolják vagy bántalmazás éri
  • ha problémák merülnek fel a gyerek viselkedésében vagy hirtelen változás áll be a tanulmányi eredményeiben 
  • ha beszélgetni szeretnél, bizalmasra vagy tanácsra van szükséged ...

 

A nevelési tanácsadó feladata annak megállapítása, hogy a gyermek, a tanuló beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzd-e, szakvéleményt készít az iskolakezdéshez, pedagógiai, pszichológiai támogatást, fejlesztést, terápiás gondozást nyújt, valamint elláthatja az iskolapszichológiai szolgáltatás feladatait is. Az intézmény együttműködésével segíti az iskolában, óvodában a fejlesztő foglalkozásokat, illetőleg segíti azoknak a gyermekeknek, tanulóknak az óvodai, iskolai ellátását, akik a megismerő funkciók vagy a viselkedés fejlődésének súlyos rendellenességével küzdenek. Ezen kívül az iskolaérettség vizsgálatát is a nevelési tanácsadó végzi.

A szakemberek munkája mellett kiemelten fontos, hogy a szülők és a pedagógusok is aktívan részt vállaljanak a gyermek segítésében, hiszen a cél, hogy a gyermek az otthoni illetőleg az iskolai környezetben tudjon sikeresebben, boldogabban, egészségesebben élni.

Nevelési tanácsadóhoz érdemes fordulni, amennyiben gyermeke nevelésével kapcsolatos nehézségei vannak, tanácstalannak, tehetetlennek érzi magát egyes helyzetekben, netán gyermekének gondja van például a szobatisztasággal, a tanulással, a társaival, esetleg önmagával kapcsolatos kétségek gyötrik. Amennyiben gyermeke komolyabb nehézségekkel küzd, a nevelési tanácsadó tudja előzetesen felmérni a gyermek képességeit, majd esetlegesen továbbirányítani a megfelelő hivatalos szervekhez a sajátos nevelési igény megállapításának érdekében.

 

                           Az ógyallai Pedagógiai és Pszichológiai Központ elérhetősége:

  Elokované pracovisko - Centrum pedagogicko - psychologického poradenstva a prevencie Komárno, Komárňanská ulica č. 177, 947 01 Hurbanovo

 

telefonický kontakt: 035/ 77 31 408

e-mailový kontakt: sekretariat@cpppap-komarno.sk

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským - Alapiskola
    Komenského 330/21
  • +421 910 957 386
    +421 917 462 829
    Iskolai ebédlő 035 - 7692 334

Fotogaléria