Szeretettel Üdvözöljük! / Srdečne Vás vítame! A naszvadi iskolai oktatás kezdeteiről Az iskola nyitvatartási rendje /Otváracia doba školy Testvériskolánk - Nagyigmándon / Naša priateľská škola Iskolatanács/ Rada školy Začiatky vzdelania v Nesvadoch Jelentés -Správa

Začiatky vzdelania v Nesvadoch

Základná škola s VJM Nesvady

Obec Nesvady sa nachádza  v Podunajskej nížine, v severozápadnej časti okresu Komárno, v bezprostrednom susedstve s mestom Nové Zámky, Kolárovo a obce Imeľ. Rozloha obce je 5 791 ha. V súčasnosti tu žije 5 178 obyvateľov.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z obdobia rokov 1269 Matúša Čáka.

História našej školy:

Predchodkyňa našej školy bola zriadená koncom 18. storočia, a to ako cirkevná škola pre chlapcov. Presná, detailne archivovaná pedagogická dokumentácia je k dispozícií od roku 1920. Do skončenia II. svetovej vojny fungovala ako základná škola pre chlapcov. Pedagógovia, ktorí pôsobili na našej škole, boli väčšinou z okolitých miest a obcí. Niektorí z nich sa u nás usídlili. Napriek tomu, že väčšina ľudí žila v našej obci z poľnohospodárstva, veľa žiakov ukončilo strednú a vysokú školu, resp. univerzitu. Dodnes z nich žijú lekári, advokáti, inžinieri, pedagógovia a iní odborníci, s ktorými máme aj dodnes dobré vzťahy. Stretávame sa s nimi na pravidelných „Stretávkach  Nesvadčanov“.

Po II. svetovej vojne od roku 1949 funguje ako Základná škola s vyučovacím jazykom maďarským. Navštevovali ju a v súčasnosti ju navštevujú deti z Nesvád, Imeľa, Aňaly a z okolitých menších sídiel.

Po znovu otvorení školy koncom 40. a začiatkom 50. rokov 20. storočia mala naša škola 150-200 žiakov. Od roku 1958 do 1980 bol počet žiakov nad 300. Koncom 60. rokov nad 500. V 90. rokoch a na začiatku nového storočia sa pohyboval počet našich žiakov od 210 do 250.

Pedagógovia, ktorí učili a učia u nás, boli a sú zo Západoslovenského kraja, resp. Nitrianskeho kraja. Z nich sa viacerí usídlili v našej dedine, v ktorej žije viac ako 5000 obyvateľov. Vyvíjali okrem pedagogickej práce aj bohatú kultúrnu, športovú a verejnú činnosť. V roku 1976 sme sa presťahovali do novej budovy školy, ktorú spolu používame s miestnou ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským.

Za 5  rokov pôsobenia (1976-1981) pedagógovia  vytvorili 3 odborné učebne: jazykovú, prírodopisnú,chemicko-fyzikálnuTieto učebne boli na vysokej úrovni, do ktorých bola nainštalovaná najnovšia didaktická technika (Repex, Premiant...)

V odborných učebniach boli realizované metodické dni okresnej, krajskej a celoštátnej úrovne v spolupráci s Metodickým centrom v Bratislave. Naši pedagógovia vypracovali nové programy a metódy vo vyučovaní jazykov a prírodovedeckých predmetov. Spomínaná technika a metóda sú dodnes používané, ale pomaly – podľa možností – nahradené alebo doplnené modernejšími.

Koncom 80. rokov a začiatkom 90. rokov skúsení pedagógovia ukončili svoju aktívnu pedagogickú činnosť. Na ich miesta prišli mladí, talentovaní a ambiciózni pedagógovia, ktorí kráčajú vo vyšliapaných cestách svojich úspešných predchodcov.

Naša škola je plno organizovanou základnou školou, ktorá získala právnu subjektivitu od  1. januára 2002. Novým zriaďovateľom sa stala Obec Nesvady.

Vedúci našej školy:

1. Szency Júlia 1950-51
  2. Lakatos Pál 1951-52
  3. Sándor József 1952-53
  4. Tófalvy Paulína
  5. Mordényi József 1953-64
  6. Hanzelík Kálmán 1964-87
  7. Vlahy Jenő 1987-91
  8. Moravcsík Géza 1991-96
  9. PeadDr. Balogh Elemér 1996-98
  10. Mgr. Dibusz János 1999-2004

1. PaedDr. Becse Norbert 2004 –től …

Od 1. septembra 2004 škola pracuje pod novým manažérskym vedením, ktoré bolo menované po výberovom konaní. Riaditeľom školy je PaedDr. Norbert Becse, zástupkyňou školy od 1. augusta 2005 je Mgr. Iveta Pinkeová.

Študijné výsledky:

Takmer 70 bývalých študentov absolvovali univerzitu alebo vysokú školu. Sú medzi nimi, inžinieri, lekári, lekárnici, učitelia, ekonómovia, novinári, hlásatelia rozhlasu, počítačoví technici. Stovky ukončili odborné stredné školy. Doteraz sa viacerí učia na vysokoškolských školách a univerzitách.